Az ítélkezési szünet
A polgári perrendtartásról szól 2016. évi CXXX. törvény 148.§ -ban került rögzítésre, hogy minden évnek a július 15-től augusztus 20-ig, valamint december 24-től január 1-ig terjedő időszakára a polgári bíróságokon nem lehet tárgyalást kitűzni, mivel ebben az említett két időszakban ítélkezési szünetet tartanak a bíróságok.
Természetesen vannak olyan esetek, amelyekben tovább ítélkeznek, például, ha törvény valamely eljárásra vagy valamely percselekményre soron kívül történő eljárást ír elő, ha felek ezt közösen kérték, vagy az ítélkezési szünet gyakorlását az ügyretörvény kizárja.
A polgári eljárásokban – bizonyos kivételektől eltekintve – a megállapított határidőkbe az ítélkezési szünet időszaka nem számít bele. A határidők számításának általános szabályai irányadóak azonban az ítélkezési szünet alatt is a soron kívüli eljárás, az előzetes bizonyítás esetén, illetve egyes végrehajtási perekben és nemperes eljárásokban.
Az egyes polgári bíróságokon a kezelőirodák az ítélkezési szünet ideje alatt is nyitva tartanak azonban, ahol az ügyfelek benyújthatják a beadványaikat és betekinthetnek az iratokba.
Kivételt képez ez alól a soron kívüli vagy más rövid határidőhöz kötött ügyek intézése, mint például;
- a szülői felügyeleti jog megszüntetése iránti per,
- sajtó-helyreigazítási per,
- megszüntetett munkaviszony helyreállítására irányuló per,
- megelőző távoltartás, végrehajtási perek,
- cégeljárás, a csőd- és a felszámolási eljárás.
Büntető ügyekben a határidők számítását az ítélkezési szünet nem érinti. A bíróság az ítélkezési szünet ideje alatt is eljár, a bíróságok folyamatosan ellátják a törvényi feladataikat, a határidők számítását a törvénykezési szünet nem érinti.